A gyémánt vágótárcsákon a legkeményebb anyagok sem fognak ki, de okosan kell választani és a használatnak is megvannak a maga szabályai. Íme a legfontosabb tudnivalók!
A gyémánt erős és strapabíró, keménysége pedig messze felülmúlja a természetben előforduló valamennyi ásványét, nem csoda hát, hogy remek tulajdonságai számos területen jutnak érvényre. Vágótárcsák formájában olyan anyagok is vághatóak vele, amiken bármilyen egyéb megoldás kifogna, így valóban igazi csodafegyvernek bizonyul. De hogyan válasszuk ki azt a gyémánttárcsát, ami megfelel az aktuális feladatainknak?
Tanácsok a feladatra szabott választáshoz
Amit már az elején fontos leszögezni, hogy bár ezek az eszközök száraz és vizes vágásra is alkalmazhatóak, elsősorban inkább száraz technológiához érdemes használni őket. Számtalan különféle vágótárcsa gazdagítja a piaci kínálatot, melyek a hordozófelületre rögzített szegmensekben térnek el egymástól. Ez alapján három tényezőt kell alaposan szemügyre venni a választásnál, melyek a következők:
- a hordozótest anyagminősége, megmunkálásának módja
- a felületre kerülő gyémántszemcsék minősége és mennyisége
- a szegmenskötés, annak puhasága, illetve keménysége
Alapvetően ezen tényezők határozzák meg, hogy a gyémánttárcsa milyen anyagok megmunkálására használható. Léteznek univerzális vágótárcsák, amik kifejezetten vegyes alkalmazásra lettek kifejlesztve, vagyis többféle anyag vágásához alkalmasak, így nem szükséges a különböző munkafolyamatok között tárcsát cserélni. Viszont ezeknek is megvan a hátránya, a koptató anyagokat kevésbé bírják, és nagyobb figyelmet kell szentelni az élezésnek, hűtésnek.
Néhány egyéb szempont, ami felmerülhet
Az eddig felsoroltakon túl van néhány egyéb tényező is, amit feltétlenül meg kell vizsgálni, amikor az ideális gyémánt vágótárcsát keressük, azt ugyanis minden részletében a géphez kell igazítani. Vegyük sorra ezek közül a legfontosabbakat:
- A vágókorong átmérőjéről a fogásmélységhez mérten kell dönteni.
- A furatméretnek egyeznie kell a használni kívánt gép tengely átmérőjével.
- Vágótárcsát a gép teljesítményének megfelelően kell választani.
Végül, de nem utolsó sorban ne feledjük, hogy a szakmában ismert és elismert gyártó garancia a minőségre, vagyis a választott eszköz megbízhatóságára és élettartamára. A piacon jelenleg elérhető márkák közül érdemes fontolóra venni a Flexman, valamint az Atlas termékeit. Mindkét gyártóról elmondható, hogy a legszínvonalasabb vágótárcsákkal örvendeztetik meg a szakembereket, a gazdag típusválaszték pedig lehetővé teszi a feladatra szabott eszközök kiválasztását.
A szakszerű használat szabályai
- A vágótárcsa, ami kemény anyagok vágására lett kifejlesztve, nem ajánlott puhább anyagokhoz, ez a remek vágási teljesítmény kulcsa.
- Legyen szó bármelyik típusról, a gyémánttárcsák csak egyenes vágáshoz alkalmasak, a görbületek vágása ugyanis tönkreteszi azokat és balesetveszélyes is.
- Száraz anyagok vágása esetén különösen fontos a porelszívás, ezen felül bizonyos időközönként hűtési szüneteket kell tartani.
- A vágni kívánt munkadarabot mindig fixen kell rögzíteni, sérült vágókorongot pedig egyetlen esetben sem szabad használni, ez a biztonságos munkavégzés két alappillére.
- A megfelelő munkavédelmi eszközök használata nélkülözhetetlen, védőkesztyű, védőszemüveg, fülvédő, egyes esetekben porvédő maszk is szükséges.
Reméljük, segíteni tudunk a választást illetően és hatékonyan tud majd dolgozni új gyémánt vágótárcsáival, amiket máris beszerezhet tőlünk. Ha tudja, mire van szüksége, adja le rendelését, ha pedig segítséget szeretne kérni, kérdezzen bátran szakértőinktől!